راه‌اندازی پروژه های نفت و گاز

درخواست کن، باور کن ، دریافت کن.

انواع فلنج

1- فلنج با سطح ساده (Flat Face) :

در این نوع فلنجها سطح یك فلنج كه باید در مقابل سطح فلنج دیگر قرار گیرد صاف می باشد . معمولا فلنجهای چدنی و یا فولادی كه در فشارهای كم كاربرد دارند از این نوع ساخته می شوند.


2- فلنج با سطح برجسته (Raised Face) :

در این نوع فلنجها سطح فلنج كه درمقابل فلنج دیگر قرارگرفته و بر روی آن لایی قرار داده می شود و نسبت به سطح كلی فلنج برجسته تر ساخته می شود .

بر اساس استاندارد مقدار برجستگی درتمام اندازه ها برای كلاسهای 150و 300 برابر 1.6 میلیمتر وكلاسهای بالاتر برابر 6.4 میلیمتر می باشد.

قسمت برجسته ممكن است كاملا صیقلی (Smooth Finish) و  یا دارای  شیار (Serrated Finish)  باشد واین شیارها یا بصورت هم مركز ویا حلزونی می باشد كه روش ساخت آن در استاندارد (mss-sp-6) مشخص گردیده است (معمولا عمق شیارها 0.4میلیمتر وفاصله آن از هم 0.8 میلیمتر می باشد)

 

3-فلنج نر وماده (Male & Female) :

صفحه این نوع فلنجها كه بصورت جفت وجود دارد یكی دارای برامدگی (به ارتفاع 6.4 میلیمتر) و دیگری تو رفتگی (به عمق 5 میلیمتر می باشد).

 

4- فلنج با صفحه دارای زبانه و شیاردار (Tongue & Groove Facing) :

این نوع فلنج نیز بصورت جفت وجود دارد و همانند فلنج نر و ماده بوده با این تفاوت كه قطر داخلی زبانه و شیار تا سوراخ فلنج (مسیر جریان) ادامه ندارد و بنابراین لایی (gasket) را روی قطر داخلی و خارجی خود نگه می دارد و همین باعث می شود لایی (gasket) از خوردگی و فرسودگی محفوظ بماند. ساختمان زبانه و شیار مینیمم سطح لایی نوع مسطح را ایجاب می كند و بنابراین تحت فشار پیچها كمترین بار و ماكزیمم راندمان اتصالی (joint efficiency) ممكنه برای لائیهای مسطح را خواهد داشت. دراین نوع اتصال میزان برامدگی زبانه 6.4میلیمتر و میزان عمق شیار برابر 5میلیمتر می باشد.

كلاس فلنجها

فلنجها بسته به نوع جنس و متناسب با فشاری كه تحمل می كنند به كلاسهای مختلف تقسیم می گردند:

1- رده بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B16.34 :

مطابق این استاندارد فلنجهای فولادی و آلیاژهای آن به كلاسهای 150-300-400-600-900-1500-2500 تقسیم بندی می شوند كه این اعداد ماكزیمم فشار بر حسب PSI بوده كه فلنجها در حداكثر دمای مجاز میتوانند تحمل كنند و معمولا فشار كاركرد حدود 2.4 برابر اعداد فوق می باشد. (رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده است)

2- رده بندی فشار مطابق استاندارد ISO :

در این استاندارد فشار تحمل فلنجهای فولادی و آلیاژهای آن با PN نشان داده شده كه این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می باشد . بعنوان مثال PN30 یعنی فشار كاركرد فلنج  30بار می باشد.

3- رده بندی فشار براساس استاندارد ( API (6A-6B-6BX :

این نوع فلنجها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنجهای گروه ANSI بوده و به كلاسهای 5000-3000-2000-15000-10000 رده بندی می گردند.

 همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات